HD 202710

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 202710
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 16м &1000000000001712600000017,126с
Деклинација +44° 14′ &1000000000001765200000017,652″
Прив. величина (V) 6,37
Особености
Спектрален тип K0III+A7V
B−V Боен показател 0,979
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.61±0.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 14,329 ± 0,168 млс/г
Дек.: 7,741 ± 0,172 млс/г
Паралакса (π)2.6191 ± 0.1105 млс
Оддалеченост1.250 ± 50 сг
(380 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+43 3866, HIP 105017, SAO 50651
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202710 — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,37.