HD 202710

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 202710
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 16м &1000000000001712600000017,126с
Деклинација +44° 14′ &1000000000001765200000017,652″
Привидна величина (V)6,37
Особености
Спектрален типK0III+A7V
B−V боен показател0,979
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.61±0.3 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 14.329±0.168 mas/yr
Dec.: 7.741±0.172 mas/yr
Паралакса (π)2.6191 ± 0.1105 mas
Растојание1.250 ± 50 ly
(380 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+43 3866, HIP 105017, SAO 50651
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202710 — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,37.