Прејди на содржината

HD 189432

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189432
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 58м &1000000000000034400000034,4с[1][2]
Деклинација +38° 6′ &1000000000000002000000020″[1][2]
Прив. величина (V) 6.32[1][2]
Особености
Спектрален тип B5IV[1][2]
U−B Боен показател -0.5[1][2]
B−V Боен показател -0.09[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -14 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.004 млс
Други ознаки
BD+37 3703,SAO 69193,HD 189432,HR 7642
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189432 (BD + 37 3703, SAO 69193, HR 7642) — ѕвезда со привидна величина од 6.32, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 58м &1000000000000003439999934,4с и деклинација +38° 06′ &1000000000000002000000020″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.