WX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
WX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000003327400000033,274с
Деклинација +37° 26′ &1000000000005907600000059,076″
Особености
Спектрален тип C-J6
B−V Боен показател 3.000
Променлив тип Променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)32.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,000 ± 0,107 млс/г
Дек.: −5,543 ± 0,102 млс/г
Паралакса (π)0.8881 ± 0.0631 млс
Оддалеченост3.700 ± 300 сг
(1.130 ± 80 пс)
Податоци
Други ознаки
WX Cyg, BD+37 3876, HIP 100113, WEB 18030
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,80.