Прејди на содржината

HD 192538

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 192538
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 14м &100000000000000050000005с[1][2]
Деклинација +36° 36′ &1000000000000001900000019″[1][2]
Прив. величина (V) 6.45[1][2]
Особености
Спектрален тип A0V[1][2]
U−B Боен показател -0.02[1][2]
B−V Боен показател 0[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.02 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -22 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+36 3949,SAO 69653,HD 192538,HR 7734
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192538 (BD + 36 3949, SAO 69653,HR 7734) — ѕвезда со привидна величина од 6.45, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 14м &100000000000000050000005с и деклинација +36° 36′ &1000000000000001900000019″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.