Прејди на содржината

Ламбда Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламбда Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000245376600000024,53766с[1]
Деклинација 36° 29′ &1000000000026573700000026,5737″[1]
Прив. величина (V) 4.54[2]
Особености
Спектрален тип B5Ve[3]
U−B Боен показател -0,50 [2]
B−V Боен показател -0,11 [2]
Променлив тип Be-ѕвезда[4]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-23,20[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +14,71[1] млс/г
Дек.: -8,96[1] млс/г
Паралакса (π)4.24 ± 0.43[1] млс
Оддалеченостприб. 770 сг
(приб. 240 пс)
Податоци
λ Лебед Aa
Маса6,40[6] M
Полупречник3,56[7] R
Површ. грав. (log g)3,195[8]
Температура13,925[8] K
Вртежна брзина (v sin i)133[8] км/с
λ Лебед Ab
Маса6,40[6] M
Податоци
λ Лебед B
Маса5,12[6] M
Други ознаки
54 Cygni, CCDM J20475+3629, GC 28994, HIP 102589, HR 7963, HD 198183, SAO 70505, WDS J20474+3629
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Ламбда Лебед (λ Лебед, λ Cyg) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, оддалечена 770 светлосни години.[1]. Има привидна величина од 4,54.[2]

Ова е повеќекратна ѕвезда, чии со составници A, B и C се познати уште од XIX век. Самата главна составница A е спектроскопски двоец, сочинет од ѕвездите Aa и Ab, со величини од 5,4 и 5,8 и орбитален период од 12 години.[9] Составницата B е од типот B7V, има величина од 6,26, и одвоеност од 0,77" (околу 180 ае).[9][10] Составницата C е од типот K2III-IV, има привидна величина од 9,65 и разделеност од 85".[11] Неодамна е утврдено и присуство на дополнителните придружнички D (на 50" од A), E (на 8" од C) и F (на 40" од C), сите со привидна величина од 14.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Vizier catalog entry
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237: 0. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
 3. Yudin, R. V. (2001). „Statistical analysis of intrinsic polarization, IR excess and projected rotational velocity distributions of classical Be stars“. Astronomy and Astrophysics. 368 (3): 912. Bibcode:2001A&A...368..912Y. doi:10.1051/0004-6361:20000577.
 4. Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally Published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
 5. Kharchenko, N. V.; и др. (2007), „Astrophysical supplements to the ASCC-2.5: Ia. Radial velocities of ˜55000 stars and mean radial velocities of 516 Galactic open clusters and associations“, Astronomische Nachrichten, 328 (9): 889, arXiv:0705.0878, Bibcode:2007AN....328..889K, doi:10.1002/asna.200710776
 6. 6,0 6,1 6,2 Tokovinin, A. (2008). „Comparative statistics and origin of triple and quadruple stars“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 389 (2): 925. arXiv:0806.3263. Bibcode:2008MNRAS.389..925T. doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13613.x.
 7. Pasinetti Fracassini, L. E.; Pastori, L.; Covino, S.; Pozzi, A. (February 2001), „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS) - Third edition“, Astronomy and Astrophysics, 367 (2): 521–524, arXiv:astro-ph/0012289, Bibcode:2001A&A...367..521P, doi:10.1051/0004-6361:20000451 Vizier catalog entry
 8. 8,0 8,1 8,2 Frémat, Y.; Zorec, J.; Hubert, A.-M.; Floquet, M. (2005). „Effects of gravitational darkening on the determination of fundamental parameters in fast-rotating B-type stars“. Astronomy and Astrophysics. 440: 305. arXiv:astro-ph/0503381. Bibcode:2005A&A...440..305F. doi:10.1051/0004-6361:20042229.
 9. 9,0 9,1 Malkov, O. Yu.; и др. (October 2012), „Dynamical masses of a selected sample of orbital binaries“, Astronomy & Astrophysics, 546 (A69): A69, Bibcode:2012A&A...546A..69M, doi:10.1051/0004-6361/201219774 Vizier catalog entry
 10. Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x Vizier catalog entry
 11. 11,0 11,1 Mason, Brian D.; и др. (December 2001), „The 2001 US Naval Observatory Double Star CD-ROM. I. The Washington Double Star Catalog“, The Astronomical Journal, 122 (6): 3466–3471, Bibcode:2001AJ....122.3466M, doi:10.1086/323920 Vizier catalog entry