Прејди на содржината

HD 195964

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 195964
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 31м &1000000000000046500000046,5с[1][2]
Деклинација +56° 46′ &1000000000000004800000048″[1][2]
Прив. величина (V) 6.14[1][2]
Особености
Спектрален тип gK5[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.43[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -15 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+56 2444,SAO 32667,HD 195964,HR 7860
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195964 (BD + 56 2444, SAO 32667, HR 7860) — ѕвезда со привидна величина од 6.14, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 31м &1000000000000004650000046,5с и деклинација +56° 46′ &1000000000000004800000048″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.