Прејди на содржината

DK Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
DK Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 35м &1000000000000266900000002,669с
Деклинација +34° 35′ &1000000000004539800000045,398″
Особености
Спектрален тип A6V
B−V Боен показател 0.394
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-5.53±1.48 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −28,620 ± 0,042 млс/г
Дек.: −20,531 ± 0,065 млс/г
Паралакса (π)2.4376 ± 0.0429 млс
Оддалеченост1.340 ± 20 сг
(410 ± 7 пс)
Податоци
Други ознаки
DK Cyg, BD+33 4304, HIP 106574, NSVS 8721240
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

DK Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,56.