DK Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
DK Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 35м &1000000000000266900000002,669с
Деклинација +34° 35′ &1000000000004539800000045,398″
Особености
Спектрален типA6V
B−V боен показател0.394
Променлив типПроменлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-5.53±1.48 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −28.620±0.042 mas/yr
Dec.: −20.531±0.065 mas/yr
Паралакса (π)2.4376 ± 0.0429 mas
Растојание1340 ± 20 ly
(410 ± 7 pc)
Податоци
Други ознаки
DK Cyg, BD+33 4304, HIP 106574, NSVS 8721240
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

DK Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,56.