V1765 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1765 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 48м &1000000000000050600000050,6с[1][2]
Деклинација +33° 26′ &1000000000000001400000014″[1][2]
Привидна величина (V)6.44[1][2]
Особености
Спектрален типB0.5Ib[1][2]
U−B боен показател-0.74[1][2]
B−V боен показател0.2[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.74 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -10 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+33 3602,SAO 68895,HD 187459,HR 7551
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1765 Лебед (BD+33 3602, HD 187459, SAO 68895, HR 7551) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,44, при ректасцензија 19ч 48м &1000000000000005060000050.6с и деклинација +33° 26′ &1000000000000001400000014″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.