NGC 6819

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6819

{{{опис}}}

Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 41 м 18 с
Деклинација +40° 11' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I1r
Привиден сјај
(видлив)
7,3
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 12 мај 1784
Други ознаки OCL 155

NGC 6819расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6819 се споменува и како OCL 155.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 12 мај 1784 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6819 е од видот I1r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,3 m.[2] NGC 6819 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 41 м 18 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 11' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6819 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 84; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3140. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 281.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]