Прејди на содржината

HD 199612

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 199612
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 56м &1000000000000025900000025,9с[1][2]
Деклинација +49° 11′ &1000000000000004500000045″[1][2]
Прив. величина (V) 5.9[1][2]
Особености
Спектрален тип G8II-III[1][2]
U−B Боен показател 0.92[1][2]
B−V Боен показател 1.04[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.92 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -15 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.004 млс
Други ознаки
BD+48 3249,SAO 50262,HD 199612,HR 8026
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199612 (BD + 48 3249, SAO 50262, HR 8026) — ѕвезда со привидна величина од 5.9, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 56м &1000000000000002589999925,9с и деклинација +49° 11′ &1000000000000004500000045″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.