Прејди на содржината

V1318 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1318 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000003059300000030,593с
Деклинација +41° 21′ &1000000000002633700000026,337″
Особености
Спектрален тип A4:Ve
Променлив тип Хербигова Ae/Be-ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 0,097 ± 0,455 млс/г
Дек.: −4,637 ± 0,563 млс/г
Паралакса (π)1.3932 ± 0.2920 млс
Оддалеченостприб. 2.300 сг
(приб. 700 пс)
Податоци
Други ознаки
V1318 Cyg, EM* LkHA 225S, JP11 5301, SV* GR 143
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1318 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 19,17.