V1318 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1318 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000003059300000030,593с
Деклинација +41° 21′ &1000000000002633700000026,337″
Особености
Спектрален типA4:Ve
Променлив типХербигова Ae/Be ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 0.097±0.455 mas/yr
Dec.: −4.637±0.563 mas/yr
Паралакса (π)1.3932 ± 0.2920 mas
Растојаниеapprox. 2300 ly
(approx. 700 pc)
Податоци
Други ознаки
V1318 Cyg, EM* LkHA 225S, JP11 5301, SV* GR 143
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1318 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 19,17.