V367 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V367 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000005958400000059,584с
Деклинација +39° 17′ &1000000000001572200000015,722″
Особености
Спектрален типA3Ibep
B−V боен показател0.670
Променлив типЛириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-1.5±0.9 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.592±0.047 mas/yr
Dec.: −4.086±0.052 mas/yr
Паралакса (π)1.0529 ± 0.0296 mas
Растојание3100 ± 90 ly
(950 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
V367 Cyg, BD+38 4235, HIP 102648, SAO 70517
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V367 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,99.