Прејди на содржината

V367 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V367 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000005958400000059,584с
Деклинација +39° 17′ &1000000000001572200000015,722″
Особености
Спектрален тип A3Ibep
B−V Боен показател 0.670
Променлив тип Лириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-1.5±0.9 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,592 ± 0,047 млс/г
Дек.: −4,086 ± 0,052 млс/г
Паралакса (π)1.0529 ± 0.0296 млс
Оддалеченост3.100 ± 90 сг
(950 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
V367 Cyg, BD+38 4235, HIP 102648, SAO 70517
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V367 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,99.