V453 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V453 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 06м &1000000000003496600000034,966с
Деклинација +35° 44′ &1000000000002626700000026,267″
Особености
Спектрален типB1III
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-15.0±0.9 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.210±0.060 mas/yr
Dec.: −6.417±0.064 mas/yr
Паралакса (π)0.6588 ± 0.0385 mas
Растојание5000 ± 300 ly
(1520 ± 90 pc)
Податоци
Други ознаки
V453 Cyg, BD+35 3964, HD 227696, SAO 69422
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V453 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,40.