V453 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V453 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 06м &1000000000003496600000034,966с
Деклинација +35° 44′ &1000000000002626700000026,267″
Особености
Спектрален тип B1III
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-15.0±0.9 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,210 ± 0,060 млс/г
Дек.: −6,417 ± 0,064 млс/г
Паралакса (π)0.6588 ± 0.0385 млс
Оддалеченост5.000 ± 300 сг
(1.520 ± 90 пс)
Податоци
Други ознаки
V453 Cyg, BD+35 3964, HD 227696, SAO 69422
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V453 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,40.