V2130 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2130 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 39м &1000000000003331600000033,316с
Деклинација +40° 34′ &1000000000004677800000046,778″
Особености
Спектрален типB8III
B−V боен показател-0.134
Променлив типα2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-15.10±3.7 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 6.28±0.38 mas/yr
Dec.: 1.86±0.62 mas/yr
Паралакса (π)3.53 ± 0.53 mas
Растојаниеapprox. 900 ly
(approx. 280 pc)
Податоци
Други ознаки
V2130 Cyg, BD+40 4266, HIP 101949, SAO 49899
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2130 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,095.