V2130 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2130 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 39м &1000000000003331600000033,316с
Деклинација +40° 34′ &1000000000004677800000046,778″
Особености
Спектрален тип B8III
B−V Боен показател -0.134
Променлив тип α2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-15.10±3.7 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6,28 ± 0,38 млс/г
Дек.: 1,86 ± 0,62 млс/г
Паралакса (π)3.53 ± 0.53 млс
Оддалеченостприб. 900 сг
(приб. 280 пс)
Податоци
Други ознаки
V2130 Cyg, BD+40 4266, HIP 101949, SAO 49899
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2130 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,095.