SW Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
SW Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 06м &1000000000005793100000057,931с
Деклинација +46° 17′ &1000000000005814700000058,147″
Особености
Спектрален тип A2
B−V Боен показател 0.187
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-1.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −4,728 ± 0,049 млс/г
Дек.: −7,370 ± 0,054 млс/г
Паралакса (π)2.1161 ± 0.0314 млс
Оддалеченост1.540 ± 20 сг
(473 ± 7 пс)
Податоци
Други ознаки
SW Cyg, BD+45 3062, HIP 99089, SAO 49198
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

SW Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,35.