V778 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V778 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 36м &1000000000000738600000007,386с
Деклинација +60° 05′ &1000000000002603700000026,037″
Особености
Спектрален тип C-J4+
Променлив тип Јаглеродна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-34.0±5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −9,437 ± 0,081 млс/г
Дек.: −8,849 ± 0,070 млс/г
Паралакса (π)0.5261 ± 0.0364 млс
Оддалеченост6.200 ± 400 сг
(1.900 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
V778 Cyg, C* 2919, GCRV 12899, DO 38651
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V778 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,86.