V778 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V778 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 36м &1000000000000738600000007,386с
Деклинација +60° 05′ &1000000000002603700000026,037″
Особености
Спектрален типC-J4+
Променлив типЈаглеродна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-34.0±5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −9.437±0.081 mas/yr
Dec.: −8.849±0.070 mas/yr
Паралакса (π)0.5261 ± 0.0364 mas
Растојание6200 ± 400 ly
(1900 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
V778 Cyg, C* 2919, GCRV 12899, DO 38651
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V778 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,86.