Прејди на содржината

V1819 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1819 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 54м &1000000000000375800000037,58с
Деклинација +35° 42′ &1000000000000015700000015,7″
Особености
Променлив тип Нова
Астрометрија
Податоци
Други ознаки
V1819 Cyg, NOVA Cyg 1986, AAVSO 1950+35
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1819 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,5.