Прејди на содржината

Тау Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тау Лебед
Местоположба на Тау Лебед (заокружен)
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 14м &1000000000047491600000047,4916с
Деклинација +38° 02′ &1000000000004314100000043,141″
Прив. величина (V) 3,65 - 3,75[1] (3,80 / 6,69[2])
Особености
Спектрален тип F2 IV + G0 V
U−B Боен показател +0,03 / +0,09
B−V Боен показател +0,38 / +0,60
Променлив тип δ Штит[1]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-21.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 195.75 млс/г
Дек.: 410.03 млс/г
Паралакса (π)47.80 ± 0.61 млс
Оддалеченост68,2 ± 0,9 сг
(20,9 ± 0,3 пс)
Орбита[3]
Период (P)810 дена
Голема полуоска (a)0,796 млс
Занесеност (e)0,43
Наклон (i)92,6°
Должина (Ω)78,7°
Перицентарска епоха (T)2453139,5
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
90°
Податоци
τ Cyg A
Маса1,65[2] M
Полупречник2,48[2] R
Површ. грав. (log g)3,87[2]
Температура6.600[2] K
τ Cyg B
Маса1,03[2] M
Полупречник0,93[2] R
Површинска гравитација (log g)4,52[2]
Температура5.670[2] K
Други ознаки
τ Cygni, 65 Cygni, BD+37°4240, HD 202444, HIP 104887, HR 8130, SAO 71121, GC 29723, CCDM J21148+3803AB.
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
— A
— B

Тау Лебед (τ Лебед, τ Cygni, τ Cyg) — двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед, оддалечена околу 69 светлосни години од Земјата.[4] Претставува оптичка двојка со период од 49,6 години.[2]

Главната ѕвезда GJ 822.1 A а жолтеникаво-бел подџин со величина 4 и спектрален тип F2IV. Има површинска температура од 6.000 до 7,500 келвини и со тоа е поголема, поврела и неколкукратно посјајна од Сонцето.[5] Нејзината придрижничка GJ 822.1 B е жолта ѕвезда од главната низа со величина од 6 и спектрален тип G0V. Слична е на Сонцето по својата големина, површинска температура и сјајност.[6]

Ѕвездата тау Лебед спаѓа во класата на променливи ѕвезди од типот на δ Штит. Величинскиот опсег изнесува од 3,65 до 3,75, кој е здружен од двете составници, иако променливата составница е A.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally Published in: 2009yCat....102025S. 1: B/gcvs. Bibcode:2009yCat....102025S.
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 Fuhrmann, Klaus (February 2008), „Nearby stars of the Galactic disc and halo - IV“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 384 (1): 173–224, Bibcode:2008MNRAS.384..173F, doi:10.1111/j.1365-2966.2007.12671.x
  3. „Sixth Catalog of Orbits of Visual Binary Stars“. Архивирано од изворникот на 2017-08-01. Посетено на 2020-04-08.
  4. „* tau Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  5. „* tau Cyg A“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  6. „* tau Cyg B“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)