CP Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CP Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 37м &1000000000002787400000027,874с
Деклинација +44° 41′ &1000000000004757200000047,572″
Особености
Спектрален типA7III
B−V боен показател0.218
Променлив типПроменлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)8.40±3.1 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −1.534±0.068 mas/yr
Dec.: −26.856±0.068 mas/yr
Паралакса (π)5.5000 ± 0.0400 mas
Растојание593 ± 4 ly
(182 ± 1 pc)
Податоци
Други ознаки
CP Cyg, BD+44 3889, HIP 106752, SAO 51109
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CP Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,2.