Прејди на содржината

CP Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
CP Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 37м &1000000000002787400000027,874с
Деклинација +44° 41′ &1000000000004757200000047,572″
Особености
Спектрален тип A7III
B−V Боен показател 0.218
Променлив тип Променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)8.40±3.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1,534 ± 0,068 млс/г
Дек.: −26,856 ± 0,068 млс/г
Паралакса (π)5.5000 ± 0.0400 млс
Оддалеченост593 ± 4 сг
(182 ± 1 пс)
Податоци
Други ознаки
CP Cyg, BD+44 3889, HIP 106752, SAO 51109
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CP Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,2.