Прејди на содржината

HR 8206

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1934 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 24м &1000000000005543900000055,439с
Деклинација +49° 19′ &1000000000002325400000023,254″
Особености
Спектрален тип A0VpSrCrSiHg
B−V Боен показател 0.003
Променлив тип α2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.5±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −17,377 ± 0,025 млс/г
Дек.: −12,558 ± 0,026 млс/г
Паралакса (π)5.5800 ± 0.0510 млс
Оддалеченост585 ± 5 сг
(179 ± 2 пс)
Податоци
Други ознаки
V1934 Cyg, BD+48 3376, HIP 105733, SAO 50817
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1934 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 6,58.