HR 8206

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1934 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 24м &1000000000005543900000055,439с
Деклинација +49° 19′ &1000000000002325400000023,254″
Особености
Спектрален типA0VpSrCrSiHg
B−V боен показател0.003
Променлив типα2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.5±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −17.377±0.025 mas/yr
Dec.: −12.558±0.026 mas/yr
Паралакса (π)5.5800 ± 0.0510 mas
Растојание585 ± 5 ly
(179 ± 2 pc)
Податоци
Други ознаки
V1934 Cyg, BD+48 3376, HIP 105733, SAO 50817
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1934 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 6,58.