HD 185151

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1764 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000004257900000042,579с
Деклинација +27° 53′ &1000000000000288900000002,889″
Особености
Спектрален типK1III
B−V боен показател1,215
Променлив типRS CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-22.80±0.22 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 4.383±0.053 mas/yr
Dec.: −14.531±0.057 mas/yr
Паралакса (π)2.6088 ± 0.0325 mas
Растојание1250 ± 20 ly
(383 ± 5 pc)
Податоци
Други ознаки
V1764 Cyg, BD+27 3444, HIP 96467, SAO 87451
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1764 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.