Прејди на содржината

HD 185151

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1764 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000004257900000042,579с
Деклинација +27° 53′ &1000000000000288900000002,889″
Особености
Спектрален тип K1III
B−V Боен показател 1,215
Променлив тип RS CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-22.80±0.22 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 4,383 ± 0,053 млс/г
Дек.: −14,531 ± 0,057 млс/г
Паралакса (π)2.6088 ± 0.0325 млс
Оддалеченост1.250 ± 20 сг
(383 ± 5 пс)
Податоци
Други ознаки
V1764 Cyg, BD+27 3444, HIP 96467, SAO 87451
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1764 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.