Садр (подрачје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Садр (подрачје)


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 27 м 11,8 с
Деклинација -39° 17' 5"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1900
Други ознаки ESO 315-?11

IC 1318 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1318 се споменува и како ESO 315-?11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1318 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 27 m 11,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -39° 17' 5".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1318 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]