60 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
60 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000001092800000010,928с
Деклинација +46° 09′ &1000000000002078100000020,781″
Особености
Спектрален типB1Ve
B−V боен показател-0.133
Променлив типBe-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−11.60±4.2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 6.98±0.32 mas/yr
Dec.: 3.15±0.36 mas/yr
Паралакса (π)2.14 ± 0.37 mas
Растојаниеapprox. 1500 ly
(approx. 470 pc)
Податоци
Други ознаки
60 Cyg, BD+45 3364, HIP 103732, SAO 50359
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

25 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,432.