60 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
60 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000001092800000010,928с
Деклинација +46° 09′ &1000000000002078100000020,781″
Особености
Спектрален тип B1Ve
B−V Боен показател -0.133
Променлив тип Be-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−11,60 ± 4,2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6,98 ± 0,32 млс/г
Дек.: 3,15 ± 0,36 млс/г
Паралакса (π)2.14 ± 0.37 млс
Оддалеченостприб. 1.500 сг
(приб. 470 пс)
Податоци
Други ознаки
60 Cyg, BD+45 3364, HIP 103732, SAO 50359
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

25 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,432.