43 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
43 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 27м &1000000000000226700000002,267с
Деклинација +49° 23′ &1000000000000009700000000,097″
Особености
Спектрален тип F0V
B−V Боен показател 0.339
Променлив тип Гама Златна Рипка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−20.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 68.636±0.109 млс/г
Дек.: 57.246±0.130 млс/г
Паралакса (π)25.5678 ± 0.0644 млс
Оддалеченост127,6 ± 0,3 сг
(39,11 ± 0,10 пс)
Податоци
Други ознаки
43 Cyg, BD+48 3128, HIP 100859, SAO 49643
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

43 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,715.