MR Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
MR Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 58м &1000000000005658900000056,589с
Деклинација +47° 58′ &1000000000005999800000059,998″
Особености
Спектрален тип B3V
B−V Боен показател 0.058
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-54.50±7.4 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,077 ± 0,066 млс/г
Дек.: −4,193 ± 0,065 млс/г
Паралакса (π)0.8019 ± 0.0368 млс
Оддалеченост4.100 ± 200 сг
(1.250 ± 60 пс)
Податоци
Други ознаки
MR Cyg, BD+47 3639, HIP 108508, SAO 51509
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

MR Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,91.