MR Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
MR Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 58м &1000000000005658900000056,589с
Деклинација +47° 58′ &1000000000005999800000059,998″
Особености
Спектрален типB3V
B−V боен показател0.058
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-54.50±7.4 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.077±0.066 mas/yr
Dec.: −4.193±0.065 mas/yr
Паралакса (π)0.8019 ± 0.0368 mas
Растојание4100 ± 200 ly
(1250 ± 60 pc)
Податоци
Други ознаки
MR Cyg, BD+47 3639, HIP 108508, SAO 51509
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

MR Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,91.