HD 205114

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 205114
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 31м &1000000000000027500000027,5с[1][2]
Деклинација +52° 37′ &1000000000000001200000012″[1][2]
Привидна величина (V)6.16[1][2]
Особености
Спектрален типG2Ib+B9V[1][2]
U−B боен показател0.44[1][2]
B−V боен показател0.9[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.44 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -23 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+51 3079,SAO 33497,HD 205114,HR 8242
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 205114 (BD + 51 3079, SAO 33497, HR 8242) — ѕвезда со привидна величина од 6.16, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 31м &1000000000000002750000027.5с и деклинација +52° 37′ &1000000000000001200000012″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.