HD 192678

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1372 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 13м &1000000000003632500000036,325с
Деклинација +53° 39′ &1000000000003354900000033,549″
Особености
Спектрален типA4p
B−V боен показател0,011
Променлив типα2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-43.80±2.6 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −29.803±0.080 mas/yr
Dec.: −23.675±0.078 mas/yr
Паралакса (π)4.5492 ± 0.0356 mas
Растојание717 ± 6 ly
(220 ± 2 pc)
Податоци
Други ознаки
V1372 Cyg, BD+53 2368, HIP 99672, SAO 32379
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1372 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.