Прејди на содржината

HD 192678

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1372 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 13м &1000000000003632500000036,325с
Деклинација +53° 39′ &1000000000003354900000033,549″
Особености
Спектрален тип A4p
B−V Боен показател 0,011
Променлив тип α2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-43.80±2.6 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −29,803 ± 0,080 млс/г
Дек.: −23,675 ± 0,078 млс/г
Паралакса (π)4.5492 ± 0.0356 млс
Оддалеченост717 ± 6 сг
(220 ± 2 пс)
Податоци
Други ознаки
V1372 Cyg, BD+53 2368, HIP 99672, SAO 32379
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1372 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.