XX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 03м &1000000000001564200000015,642с
Деклинација +58° 57′ &1000000000001652500000016,525″
Особености
Спектрален типA5-F5
B−V боен показател0.0
Променлив типФениксида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-135.00±7.4 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −6.926±0.081 mas/yr
Dec.: 7.240±0.071 mas/yr
Паралакса (π)0.8415 ± 0.0431 mas
Растојание3900 ± 200 ly
(1190 ± 60 pc)
Податоци
Други ознаки
XX Cyg, AAVSO 2001+58, HIP 98737, WEB 17490
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

XX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,86.