Прејди на содржината

XX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
XX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 03м &1000000000001564200000015,642с
Деклинација +58° 57′ &1000000000001652500000016,525″
Особености
Спектрален тип A5-F5
B−V Боен показател 0.0
Променлив тип Фениксида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-135.00±7.4 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −6,926 ± 0,081 млс/г
Дек.: 7,240 ± 0,071 млс/г
Паралакса (π)0.8415 ± 0.0431 млс
Оддалеченост3.900 ± 200 сг
(1.190 ± 60 пс)
Податоци
Други ознаки
XX Cyg, AAVSO 2001+58, HIP 98737, WEB 17490
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

XX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,86.