Кеплер-27

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-31
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 28м &1000000000056819500000056,8195с[2]
Деклинација +41° 05′ &1000000000000914100000009,141″[2]
Прив. величина (V) 15,855[3]
Особености
Спектрален тип G5[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 2,250 ± 0,065[2] млс/г
Дек.: −0,326 ± 0,060[2] млс/г
Паралакса (π)0.9301 ± 0.0360[2] млс
Оддалеченост3.500 ± 100 сг
(1.080 ± 40 пс)
Податоци
Маса0.65[3] M
Полупречник[3] R
Сјајност0.59[3] L
Температура5400[3] K
Вртежна брзина (v sin i)0.6[3] км/с
Други ознаки
KOI-935, KIC 9347899, 2MASS J19360552+4551110
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-27ѕвезда во северното соѕвездие Лебед, во чија орбита има планета во животопогодниот појас. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 19ч 28м &1000000000005682500000056,825с и деклинација +41° 05′ &1000000000000091500000009,15″.[5] Со привидна величина од 15,855,[3] ѕвездата е претемна за да се види со човеково око.

Планетарен систем Кеплер-27[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 9,11 MJ 0,118 15,3348
c 13,8 MJ 0,191 31,3309 4,1 R
Компаративни димензии Земја, Kepler-27 b и Јупитер (планета).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-31b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-31“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2012-04-26, Посетено на 2011-12-06
  5. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-12.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000002800000028м &1000000000005682500000056,825с, +&1000000000000004100000041° &1000000000000000500000005′ &1000000000000091500000009,15″