Прејди на содржината

HD 203857

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 203857
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 21м &1000000000000468100000046,81с
Деклинација +37° 08′ &1000000000000010200000010,2″
Прив. величина (V) 6,45
Особености
Спектрален тип K5III
Астрометрија
Оддалеченост≈919,32 сг
(282±50 пс)
Податоци
Маса1,7 [1] M
Полупречник46-50[1] R
Сјајност513[1] L
Температура3.980[1] K
Други ознаки
HD 203857, HIP 105637, SAO 71280, HR 8193, BD+36° 4543, CCDM J21237+3722A
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203857доцен тип на џиновска ѕвезда од тип K во соѕвездието лебед, сместена на растојание за малку покусо од 920 светлосни години од Сонцето. За ѕвездата се смета дека е систем на видливи двојни ѕвезди од тип F и сјаен џин BDS 10966 A, иако е можно истите да не се гравитациски поврзани. Ѕвездата најверојатно поседува и вонсончева планета, која уште е непотврдена.

Подѕвезден придружник[уреди | уреди извор]

Екипата на планетарната потрага Окајама бјавила труд подоцна во 2008 година каде се направени истражувања на промените во радијалната брзина набљудувани кај збир од развиени ѕвезди, со што се наговестува постоење на подѕвезден придружник во орбита на џинвската ѕвезда HD 203857.[1] Проценето е дека орбиталниот период изнесува 2,3 години, но сè уште постои потреба за да се потврди планетата.

Планетарен систем HD 203857
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b (непотврдено) ≥8.1 MJ 2.1 836.8 0.3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Toyota; и др. (2008). „Radial Velocity Search for Extrasolar Planets in Visual Binary Systems“. Publications of the Astronomical Society of Japan. 61 (1): 19–28. Bibcode:2009PASJ...61...19T. doi:10.1093/pasj/61.1.19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]