HAT-P-17

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HAT-P-17
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 21ч 38м &1000000000008731100000008,7311с[2]
Деклинација +30° 29′ &1000000000019445600000019,4456″[2]
Привидна величина (V)10,38[3]
Особености
Спектрален типмлада K[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −80.395±0.158[2] mas/yr
Dec.: −126.972±0.148[2] mas/yr
Паралакса (π)10.7960 ± 0.0561[2] mas
Растојание302 ± 2 ly
(92.6 ± 0.5 pc)
Податоци
Маса0.857±0.039 M
Полупречник0,837 R
Површ. грав. (log g)4.53±0.02[5]
Сјајност0.48±0.04 L
Температура5345±70[5] K
Металичност0.06±0.08[5]
Вртежна брзина (v sin i)0.56+0.12
−0.14
[6] км/с
Старост7.8±3.3 Гг.
Други ознаки
TYC 2717-417-1, GSC 02717-00417, 2MASS J21380873+3029193[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HAT-P-17портокалово џуџе на растојание од 92,6 парсеци или 302 светлсони години од Земјата. Има маса од околи 0.857 ± 0.039 M. И во нејзина орбита има две планети, HAT-P-17b и HAT-P-17c, и двете забележани во 2012 година.[4] Потрагата по ѕвезда сопатник користејќи ја адаптивната оптика при опсерваторијата ММТ била негативна.[8] Кандидат придружник беше забележан со спектроскопска потрага во високоразделното К-подрачје на инфрацрвениот спектар снимен од Кековата опсерваторија.[9]

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Во 2012 година забележан е повеќепланетарен систем кој се состои од две планети во премин врел Сатурн во занесена орбита и шпланета налик на Јупитер во надворешната орбита. Планаетата во премин HAT-P-17b е забележана од страна на проектот HATNet користејќи телескопи од Хаваи, Аризона и од Вајзовата опсерваторија во Израел. Била потврдена со мерењата на радијалната брзина при Кековата опсерваторија што исто така довело и до откривање на втората планета во многу подалечна орбита.[4] Во 2013 година мерењата на радијалната брзина на Роситер-Меклафлиновиот ефект покажале дека аголот меѓу оската на вртење на ѕвездата и орбитата на планетата b е приближно 19°.[6]

Планетарен систем HAT-P-17[4][10]
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 0.537±0.017 MJ 0.0882+0.0013
−0.0014
10.338523+0.000088
−0.000089
0.3417±0.0036 89.20+0.20
−0.10
°
1.010±0.029 RJ
c > 2.88±0.10 MJ 4.67±0.14 3972+185
−146
0.295±0.021

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Roman, Nancy G.. Identification of a Constellation From a Position. „Publications of the Astronomical Society of the Pacific“ том  99 (617): 695–699. doi:10.1086/132034. Bibcode1987PASP...99..695R. http://articles.adsabs.harvard.edu/full/1987PASP...99..695R.  Vizier query form
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia DR2 record for this source at VizieR.
  3. Høg, E. (2000 г). The Tycho-2 catalogue of the 2.5 million brightest stars. „Astronomy and Astrophysics“ том  355: L27–L30. Bibcode2000A&A...355L..27H. 
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Howard, A. W.; Bakos, G. Á.; Hartman, J.; Torres, G.; Shporer, A.; Mazeh, T.; Kovács, Géza; Latham, D. W.; и др.. HAT-P-17b,c: A Transiting, Eccentric, Hot Saturn and a Long-period, Cold Jupiter. „The Astrophysical Journal“ том  749 (2): 134. doi:10.1088/0004-637X/749/2/134. Bibcode2012ApJ...749..134H. http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0004-637X/749/2/134. 
  5. 5,0 5,1 5,2 Torres, Guillermo; Fischer, Debra A.; Sozzetti, Alessandro; Buchhave, Lars A.; Winn, Joshua N.; Holman, Matthew J.; Carter, Joshua A.. Improved Spectroscopic Parameters for Transiting Planet Hosts. „The Astrophysical Journal“ том  757 (2): 161. doi:10.1088/0004-637X/757/2/161. Bibcode2012ApJ...757..161T. http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0004-637X/757/2/161. 
  6. 6,0 6,1 Fulton, Benjamin J.; Howard, Andrew W.; Winn, Joshua N.; Albrecht, Simon; Marcy, Geoffrey W.; Crepp, Justin R.; Bakos, Gaspar A.; Johnson, John Asher; и др.. The Stellar Obliquity and the Long-period Planet in the HAT-P-17 Exoplanetary System. „The Astrophysical Journal“ том  772 (2): 80. doi:10.1088/0004-637X/772/2/80. Bibcode2013ApJ...772...80F. http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0004-637X/772/2/80/meta. 
  7. „HAT-P-17“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. конс. 2019-01-24.  (англиски)
  8. Adams, E. R.; Dupree, A. K.; Kulesa, C.; McCarthy, D.. Adaptive Optics Images. II. 12 Kepler Objects of Interest and 15 Confirmed Transiting Planets. „The Astronomical Journal“ том  146 (1): 9. doi:10.1088/0004-6256/146/1/9. Bibcode2013AJ....146....9A. http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0004-6256/146/1/9. 
  9. Piskorz, Danielle; Knutson, Heather A.; Ngo, Henry; Muirhead, Philip S.; Batygin, Konstantin; Crepp, Justin R.; Hinkley, Sasha; Morton, Timothy D.. Friends of Hot Jupiters. III. An Infrared Spectroscopic Search for Low-mass Stellar Companions. „The Astrophysical Journal“ том  814 (2): 148. doi:10.1088/0004-637X/814/2/148. Bibcode2015ApJ...814..148P. http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0004-637X/814/2/148/meta. 
  10. Bonomo, A. S.; Desidera, S.; Benatti, S.; Borsa, F.; Crespi, S.; Damasso, M.; Lanza, A. F.; Sozzetti, A.; и др.. The GAPS Programme with HARPS-N at TNG . XIV. Investigating giant planet migration history via improved eccentricity and mass determination for 231 transiting planets. „Astronomy and Astrophysics“ том  602: A107. doi:10.1051/0004-6361/201629882. Bibcode2017A&A...602A.107B. https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2017/06/aa29882-16/aa29882-16.html. 

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002100000021ч &1000000000000003800000038м &1000000000000000900000009с, +&1000000000000003000000030° &1000000000000002900000029′ &1000000000000001900000019″