HD 198237

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 198237
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000000020800000020,8с[1][2]
Деклинација +45° 34′ &1000000000000004700000047″[1][2]
Привидна величина (V)6.4[1][2]
Особености
Спектрален типK3III[1][2]
U−B боен показател2.02[1][2]
B−V боен показател1.61[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2.02 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -6 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+45 3275,SAO 50060,HD 198237,HR 7966
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 198237 (BD + 45 3275, SAO 50060, HR 7966) — ѕвезда со привидна величина од 6.4, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 47м &1000000000000002080000020.8с и деклинација +45° 34′ &1000000000000004700000047″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.