Прејди на содржината

HD 189377

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189377
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 57м &1000000000000056200000056,2с[1][2]
Деклинација +42° 15′ &1000000000000003900000039″[1][2]
Прив. величина (V) 6.43[1][2]
Особености
Спектрален тип A3V[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател [1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -6 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.003 млс
Други ознаки
BD+41 3549,SAO 49031,HD 189377,HR 7638
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189377 (BD + 41 3549, SAO 49031,HR 7638) — ѕвезда со привидна величина од 6.43, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 57м &1000000000000005629999956,3с и деклинација +42° 15′ &1000000000000003900000039″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.