27 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
27 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 06м &1000000000217674300000021,76743с[1]
Деклинација +35° 58′ &1000000000020887500000020,8875″[1]
Прив. величина (V) 5.38[2]
Особености
Спектрален тип G8.5 IVa[3]
B−V Боен показател +0.85[2]
Променлив тип RS CVn[4]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−32,98 ± 0,09[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −225.032[1] млс/г
Дек.: −440.042[1] млс/г
Паралакса (π)41.7718 ± 0.0845[1] млс
Оддалеченост78,1 ± 0,2 сг
(23,94 ± 0,05 пс)
Апсолутна величина (MV)3.48[2]
Податоци [5]
Маса1,26 ± 0,03 M
Полупречник2,51 ± 0,05 R
Површ. грав. (log g)3,74 ± 0,07
Сјајност4,07+0,50
0,44
L
Температура5.108 ± 26 K
Вртежна брзина (v sin i)1,78 ± 0,23 км/с
Старост4,34 ± 0,40 Гг.
Други ознаки
b1 Cygni, 27 Cygni, V2008 Cygni, BD+35°3959, HD 191026, HIP 99031, HR 7689, SAO 69413, WDS J20064+3558A[6]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

27 Лебедподџиновкса ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Таа е слабо видлива со голо око, со привидна ѕвездена величина од 5,38.[2] Растојанието до овој систем, проценето врз основа на неговото поместување од 41,77 млс,[1] е 78,1 светлосни години. На тоа растојание, визуелната величината е намалена со апсорпција од 0,05 заради меѓуѕвездена прашина.[5] Се приближува кон Земјата со околусончева радијална брзина од −33 км/с,[5] и има релативно големо сопствено движење, ја поминува небесната сфера со брзина од 0,495 лс на година.[7]

27 Лебед е G-тип подџин со ѕвездена класификација G8.5 IVa,[3] ѕвезда кој која го користела своето водородно јадро и почнува да се шири. Перси и др. (1986) пронашле дека малку променлива, ја менува својата визуелна величина дп 0,05 со карактеристична временска скала од 50–60 дена.[8] Понатамошните набљудувања сугерираат можен вртежен период од околу 42 дена.[9] Самус и др. (2017) ја класифицирале како сомнителна променлива ѕвезда типот на RS Ловечки Кучиња, што значи дека таа блиска двоѕвезда чии составници имаат ѕвездени дамки што предизвикуваат вртежно модулирани варијации на сјајноста. И била доделена ознаката за променлива ѕвезда V2008 Лебед.[4]

27 Лебед е на списокот на повеќекратни ѕвезди со три бледи придружници во една лачна минута.[10] Двата поблиски придружници се неповрзани позадински објекти, додека третиот е на слично растојание и просторно движење и е опишан како придружник со заедничко сопствено движење.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 3. 3,0 3,1 Keenan, Philip C.; McNeil, Raymond C. (1989), „The Perkins catalog of revised MK types for the cooler stars“, Astrophysical Journal Supplement Series, 71: 245, Bibcode:1989ApJS...71..245K, doi:10.1086/191373.
 4. 4,0 4,1 Samus, N. N.; и др. (2017), „General Catalogue of Variable Stars“, Astronomy Reports, 5.1, 61 (1): 80–88, Bibcode:2017ARep...61...80S.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Jofré, E.; и др. (2015), „Stellar parameters and chemical abundances of 223 evolved stars with and without planets“, Astronomy & Astrophysics, 574: A50, arXiv:1410.6422, Bibcode:2015A&A...574A..50J, doi:10.1051/0004-6361/201424474.
 6. „27 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 7. Lépine, Sébastien; Shara, Michael M. (March 2005), „A Catalog of Northern Stars with Annual Proper Motions Larger than 0.15" (LSPM-NORTH Catalog)“, The Astronomical Journal, 129 (3): 1483–1522, arXiv:astro-ph/0412070, Bibcode:2005AJ....129.1483L, doi:10.1086/427854.
 8. Percy, J. R.; и др. (May 1986), „Photometric Variability of 27 Cygni“, Information Bulletin on Variable Stars, 2891: 1, Bibcode:1986IBVS.2891....1P.
 9. Evans, Nancy Remage; Percy, John R. (June 1989), „On the Variability of 27 Cygni“, The Journal of the American Association of Variable Star Observers, 18 (1): 36–38, Bibcode:1989JAVSO..18...36E.
 10. Mason, Brian D.; Wycoff, Gary L.; Hartkopf, William I.; Douglass, Geoffrey G.; Worley, Charles E. (2001), „The 2001 US Naval Observatory Double Star CD-ROM. I. The Washington Double Star Catalog“, The Astronomical Journal, 122 (6): 3466, Bibcode:2001AJ....122.3466M.
 11. Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.