HD 194882

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 194882
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 25м &100000000000000510000005,1с[1][2]
Деклинација +59° 36′ &100000000000000000000000″[1][2]
Прив. величина (V) 6.44[1][2]
Особености
Спектрален тип A2IV s[1][2]
U−B Боен показател 0.12[1][2]
B−V Боен показател 0.09[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+59 2228,SAO 32562,HD 194882,HR 7818
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194882 (BD + 59 2228, SAO 32562, HR 7818) — ѕвезда со привидна величина од 6.44, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 25м &100000000000000050999995,1с и деклинација +59° 36′ &1000000000000000000000000″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.