Прејди на содржината

HD 197139

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 197139
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 40м &100000000000000310000003,1с[1][2]
Деклинација +43° 27′ &1000000000000003100000031″[1][2]
Прив. величина (V) 5.95[1][2]
Особености
Спектрален тип K2III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.19[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -19 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+42 3818,SAO 49912,HD 197139,HR 7919
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 197139 (BD + 42 3818, SAO 49912 HR 7919) — ѕвезда со привидна величина од 5.95, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 40м &1000000000000000310000003,1с и деклинација +43° 27′ &1000000000000003100000031″

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.