Кеплер-44

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-44
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 20ч 00м &1000000000024565700000024,5657с[2]
Деклинација +45° 45′ &1000000000004376300000043,763″[2]
Прив. величина (V) 15[3]
Особености
Спектрален тип G0V~G0IV[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −0,943 ± 0,038[2] млс/г
Дек.: 8,225 ± 0,038[2] млс/г
Паралакса (π)0.8136 ± 0.0229[2] млс
Оддалеченост4.000 ± 100 сг
(1.230 ± 30 пс)
Податоци
Маса1.19±0.10[3] M
Полупречник1.52±0.09[3] R
Температура5757±134[3] K
Вртежна брзина (v sin i)5.5±1.5[3] км/с
Старост6.95[3] Гг.
Други ознаки
KOI-204, KIC 9305831, 2MASS J20002456+4545437
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-44 или KOI-204ѕвезда во северното соѕвездието Лебед. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 20ч 00м &1000000000002456400000024,564с и деклинација +45° 45′ &1000000000000437100000043,71″.[5] Со привидна величина од 16,[3] ѕвездата е премногу темна за да се забележи со човеково око.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Мисијата Кеплер забележала планета во премин околу оваа ѕвезда и истатае потврдена со мерења на радијалната брзина направени од страна на SOPHIE наставен на 1,93 m телескоп при опсерваторијата Горна Прованса.[6]

Планетарен систем Кеплер-44[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 1,02 MJ 0,0455 3,246774 13 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-44b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-44“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2014-03-04, Посетено на 2011-12-06
  5. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-14.
  6. Bonomo, A. S.; и др. (2012). „SOPHIE velocimetry of Kepler transit candidates. V. The three hot Jupiters KOI-135b, KOI-204b, and KOI-203b (alias Kepler-17b)“. Astronomy and Astrophysics. 538. A96. arXiv:1110.5462. Bibcode:2012A&A...538A..96B. doi:10.1051/0004-6361/201118323.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002000000020ч &1000000000000000000000000м &1000000000002456400000024,564с, +&1000000000000004500000045° &1000000000000004500000045′ &1000000000000437100000043,71″