Кеплер-44

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-44
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 20ч 00м &1000000000024565700000024,5657с[2]
Деклинација +45° 45′ &1000000000004376300000043,763″[2]
Привидна величина (V)15[3]
Особености
Спектрален типG0V~G0IV[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −0.943±0.038[2] mas/yr
Dec.: 8.225±0.038[2] mas/yr
Паралакса (π)0.8136 ± 0.0229[2] mas
Растојание4000 ± 100 ly
(1230 ± 30 pc)
Податоци
Маса1.19±0.10[3] M
Полупречник1.52±0.09[3] R
Температура5757±134[3] K
Вртежна брзина (v sin i)5.5±1.5[3] км/с
Старост6.95[3] Гг.
Други ознаки
KOI-204, KIC 9305831, 2MASS J20002456+4545437
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-44 или KOI-204ѕвезда во северното соѕвездието Лебед. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 20ч 00м &1000000000002456400000024,564с и деклинација +45° 45′ &1000000000000437100000043,71″.[5]Со привидна величина од 16,[3]ѕвездата е премногу темна за да се забележи со човеково око.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Мисијата Кеплер забележала планета во премин околу оваа ѕвезда и истатае потврдена со мерења на радијалната брзина направени од страна на SOPHIE наставен на 1,93 m телескоп при опсерваторијата Горна Прованса.[6]

Планетарен систем Кеплер-44[4]
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 1,02 MJ 0,0455 3,246774 13 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, конс. 2011-12-15 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-44b, NASA Ames Research Center, конс. 2011-12-06 
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-44“, Extrasolar Planets Encyclopaedia (Paris Observatory), Архивирано од изворникот на 2014-03-04, конс. 2011-12-06 
  5. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. 
  6. Bonomo, A. S.; Hébrard, G.; Santerne, A.; Santos, N. C.; Deleuil, M.; Almenara, J.; Bouchy, F.; Díaz, R. F.; и др.. SOPHIE velocimetry of Kepler transit candidates. V. The three hot Jupiters KOI-135b, KOI-204b, and KOI-203b (alias Kepler-17b). „Astronomy and Astrophysics“ том  538: A96. doi:10.1051/0004-6361/201118323. Bibcode2012A&A...538A..96B. https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2012/02/aa18323-11/aa18323-11.html. 

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002000000020ч &1000000000000000000000000м &1000000000002456400000024,564с, +&1000000000000004500000045° &1000000000000004500000045′ &1000000000000437100000043,71″