HD 193944

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 193944
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000000030400000030,4с[1][2]
Деклинација +53° 35′ &1000000000000004600000046″[1][2]
Прив. величина (V) 6.18[1][2]
Особености
Спектрален тип K4III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.56[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -4 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+53 2384,SAO 32491,HD 193944,HR 7791
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193944 (BD + 53 2384, SAO 32491, HR 7791) — ѕвезда со привидна величина од 6.18, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 20м &1000000000000003039999930,4с и деклинација +53° 35′ &1000000000000004600000046″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.