Прејди на содржината

HD 191612

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 191612
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 09м &1000000000002861100000028,611с
Деклинација +35° 44′ &1000000000000128700000001,287″
Прив. величина (V) 7,8
Особености
Спектрален тип O8fpe
B−V Боен показател 0,197
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-27.60±3.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,591 ± 0,055 млс/г
Дек.: −5,762 ± 0,064 млс/г
Паралакса (π)0.4702 ± 0.0356 млс
Оддалеченост6.900 ± 500 сг
(2.100 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+35 3995, HIP 99308, SAO 69520
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 191612 — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,38.