Прејди на содржината

GO Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
GO Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 37м &1000000000002012800000020,128с
Деклинација +35° 26′ &1000000000001029000000010,290″
Особености
Спектрален тип A0V
B−V Боен показател 0.013
Променлив тип Променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)4.2±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −4,773 ± 0,149 млс/г
Дек.: −16,525 ± 0,195 млс/г
Паралакса (π)2.6724 ± 0.0985 млс
Оддалеченост1.220 ± 40 сг
(370 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
GO Cyg, BD+34 4095, HIP 101748, SAO 70279
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

GO Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,62.