HD 206731

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 206731
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 42м &1000000000000038900000038,9с[1][2]
Деклинација +49° 36′ &100000000000000010000001″[1][2]
Привидна величина (V)6.09[1][2]
Особености
Спектрален типG8II[1][2]
U−B боен показател0.74[1][2]
B−V боен показател1[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.74 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -2 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+48 3480,SAO 51217,HD 206731,HR 8304
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 206731 (BD + 48 3480, SAO 51217, HR 8304) — ѕвезда со привидна величина од 6.09, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 42м &1000000000000003889999938.9с и деклинација +49° 36′ &1000000000000000100000001″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.