HD 200253

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 200253
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 1м &1000000000000012900000012,9с[1][2]
Деклинација +36° 1′ &1000000000000003400000034″[1][2]
Прив. величина (V) 5.97[1][2]
Особености
Спектрален тип G5III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 0.98[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+35 4357,SAO 70794,HD 200253,HR 8051
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200253 (BD + 35 4357, SAO 70794, HR 8051) — ѕвезда со привидна величина од 5.97, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 01м &1000000000000001290000012,9с и деклинација +36° 01′ &1000000000000003400000034″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.