HD 195820

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 195820
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 31м &1000000000000021100000021,1с[1][2]
Деклинација +52° 18′ &1000000000000003500000035″[1][2]
Привидна величина (V)6.18[1][2]
Особености
Спектрален типK0III[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател1.01[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -10 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+51 2882,SAO 32649,HD 195820,HR 7854
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195820 (BD + 51 2882, SAO 32649, HR 7854) — ѕвезда со привидна величина од 6.18, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 31м &1000000000000002110000021.1с и деклинација +52° 18′ &1000000000000005500000055″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.