Прејди на содржината

HD 188650

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 188650
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 54м &1000000000000048300000048,3с[1][2]
Деклинација +36° 59′ &1000000000000004600000046″[1][2]
Прив. величина (V) 5.76[1][2]
Особености
Спектрален тип G1Ib-IICH1Fe-1Ca-1[1][2]
U−B Боен показател 0.35[1][2]
B−V Боен показател 0.75[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.35 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -24 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+36 3766,SAO 69072,HD 188650,HR 7606
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 188650 (BD + 36 3766, SAO 69072, HR 7606) — ѕвезда со привидна величина од 5.76, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 54м &1000000000000004829999948,3с и деклинација +36° 59′ &1000000000000004600000046″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.