HD 194193

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 194193
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 22м &1000000000000045300000045,3с[1][2]
Деклинација +41° 1′ &1000000000000003400000034″[1][2]
Привидна величина (V)5.93[1][2]
Особености
Спектрален типK7III[1][2]
U−B боен показател1.98[1][2]
B−V боен показател1.6[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.98 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 1 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+40 4141,SAO 49546,HD 194193,HR 7800
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194193 (BD + 40 4141, SAO 49546, HR 7800) — ѕвезда со привидна величина од 5.93, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 22м &1000000000000004529999945.3с и деклинација +41° 01′ &1000000000000003400000034″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.