V503 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V503 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 27м &1000000000001739900000017,399с
Деклинација +43° 41′ &1000000000002250300000022,503″
Особености
Променлив типЏуџеста нова
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)18 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −18.084±0.229 mas/yr
Dec.: −47.371±0.150 mas/yr
Паралакса (π)2.2713 ± 0.0883 mas
Растојание1440 ± 60 ly
(440 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
V503 Cyg, SV* SON 4524, PM J20272+4341, AAVSO 2023+43
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V503 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 15,83.