V503 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V503 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 27м &1000000000001739900000017,399с
Деклинација +43° 41′ &1000000000002250300000022,503″
Особености
Променлив тип Џуџеста нова
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)18 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −18,084 ± 0,229 млс/г
Дек.: −47,371 ± 0,150 млс/г
Паралакса (π)2.2713 ± 0.0883 млс
Оддалеченост1.440 ± 60 сг
(440 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
V503 Cyg, SV* SON 4524, PM J20272+4341, AAVSO 2023+43
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V503 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 15,83.