Прејди на содржината

Глизе 781

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глизе 781
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 05м &100000000000002190000002,19с[1]
Деклинација +54° 26′ &100000000000000320000003,2″[1]
Прив. величина (V) +11,98[2] / +14.40
Особености
Спектрален тип sdM1.5[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-108 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1159.47 ± 0.08[1] млс/г
Дек.: −903.57 ± 0.07[1] млс/г
Паралакса (π)60.39 ± 0.03[1] млс
Оддалеченост54,01 ± 0,03 сг
(16,559 ± 0,008 пс)
Апсолутна величина (MV)+10,88
Податоци [2]
Маса0,3/1,2 M
Полупречник0,3/<<0,01 R
Температура3.500/7.000 K
Други ознаки
GJ 781, HIP 98906, TYC 3940-582-1, 2MASS J20050227+5426037, V1513 Cygni
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Глизе 781 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Системот се наоѓа на растојание од 54 светлосни години и веројатно се состои од 3 составници. Најсјајната составница е ладно џуџе а воедно и блескава ѕвезда.[3] Оваа ѕвезда веројатно е во орбита околу масовно бело џуџе од спектралниот тип ONe, но досега не е забележано.[4] Ѕвездите се во меѓусебна орбита на околу 3150 ае со кафеаво џуџе Глизе 781C, кој се класифицира во спектралната класа Т8.[5] Системот е потенцијален кандидат за катаклизмичен систем на двојни ѕвезди, и подалечна иднина е потенцијален кандидат за супернова од тип Ia.

Системот веројатно е со голема старост. Ова делумно се должи на ниската металичност од една страна, а од друга страна од фактот дека не е збележано белото џуџе ONe и истото мора да биде релативно ладно со површинска температура од 7000 K. Белото џуџе се претпоставува дека е со старост од најмалку 3,7 милијарди години,[4] веројатно системот е дури и постар од 10 милијарди години.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 Ligi, R.; и др. (February 2016), „Radii, masses, and ages of 18 bright stars using interferometry and new estimations of exoplanetary parameters“, Astronomy & Astrophysics, 586: 23, arXiv:1511.03197, Bibcode:2016A&A...586A..94L, doi:10.1051/0004-6361/201527054, A94.
  3. „V1513 Cyg“. VSX. AAVSO. Посетено на 2018-08-05.
  4. 4,0 4,1 Gregory N. Mace: Wolf 1130: A Nearby Triple System Containing a Cool, Ultramassive White Dwarf. In: The Astrophysical Journal. 854, Nr. 2, Feb 2018. arxiv:1802.04803. bibcode:2018ApJ...854..145M. doi:10.3847/1538-4357/aaa8dd.
  5. 5,0 5,1 Gregory N. Mace: The Exemplar T8 Subdwarf Companion of Wolf 1130. In: The Astrophysical Journal. 777, Nr. 1, Nov 2013. arxiv:1309.1500. bibcode:2013ApJ...777...36M. doi:10.1088/0004-637X/777/1/36.