HD 201836

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 201836
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 10м &1000000000000003100000031с[1][2]
Деклинација +47° 41′ &1000000000000003100000031″[1][2]
Привидна величина (V)6.46[1][2]
Особености
Спектрален типB6IV[1][2]
U−B боен показател-0.35[1][2]
B−V боен показател-0.01[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.35 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -9 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+47 3322,SAO 50536,HD 201836,HR 8107
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 201836 (BD + 47 3322, SAO 50536, HR 8107) — ѕвезда со привидна величина од 6.46, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 10м &1000000000000003100000031с и деклинација +47° 41′ &1000000000000003100000031″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.