V548 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V548 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 56м &1000000000005830600000058,306с
Деклинација +54° 47′ &1000000000005828000000058,280″
Особености
Спектрален типA1V
B−V боен показател0.097
Променлив типЛириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-22.40±7.4 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 2.029±0.090 mas/yr
Dec.: 6.717±0.107 mas/yr
Паралакса (π)1.6127 ± 0.0450 mas
Растојание2020 ± 60 ly
(620 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
V548 Cyg, BD+54 2255, HIP 98165, SAO 32137
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V548 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,61.