V548 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V548 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 56м &1000000000005830600000058,306с
Деклинација +54° 47′ &1000000000005828000000058,280″
Особености
Спектрален тип A1V
B−V Боен показател 0.097
Променлив тип Лириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-22.40±7.4 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 2,029 ± 0,090 млс/г
Дек.: 6,717 ± 0,107 млс/г
Паралакса (π)1.6127 ± 0.0450 млс
Оддалеченост2.020 ± 60 сг
(620 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
V548 Cyg, BD+54 2255, HIP 98165, SAO 32137
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V548 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,61.