Прејди на содржината

V1773 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1773 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000000049600000049,6с[1][2]
Деклинација +46° 19′ &1000000000000002200000022″[1][2]
Прив. величина (V) 6.45[1][2]
Особености
Спектрален тип B2V[1][2]
U−B Боен показател -0.69[1][2]
B−V Боен показател -0.13[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+45 3139,SAO 49462,HD 193536,HR 7777
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1773 Лебед (BD+45 3139, HD 193536, SAO 49462, HR 7777) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,45, при ректасцензија 20ч 18м &1000000000000004960000049,6с и деклинација +46° 19′ &1000000000000002200000022″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.